Bożonarodzeniowa kartka, czyli świąteczne życzenia

Pierwszą kartkę świąteczną na świecie wysłano już w 1843 roku. Jej nadawcą był Anglik, sir Henry Cole. Chciał w ten sposób… uniknąć pisania listów z życzeniami.

Historia kartek świątecznych

Pierwsza kartka, zaprojektowana przez ilustratora Johna Callcotta Horsley’a, różniła się nieco od współczesnych. Przedstawiała XIX-wieczną rodzinę popijającą wino, a także sceny pomocy dla ubogich. Wszystko opatrzono kultowym dziś hasłem: „A Merry Christmas and a Happy New Year to You”.

Mimo swej prostoty, pomysł nie od razu zyskał popularność. Wczesne kartki świąteczne wysyłano w kopercie. Dopiero forma pocztówki, wprowadzona w 1870 roku, spowodowała gwałtowny rozwój zainteresowania. Wkrótce potem kartki dopuszczono do obiegu międzynarodowego. Według „Kuriera Warszawskiego” z 1881 roku, w Europie, w samym tylko 1879 roku, rozesłano 350 milionów pocztówek, z czego większość zawierała świąteczne życzenia.

Świąteczne życzenia dzisiaj

Od tego czasu minęło półtora wieku. Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych tradycyjną pocztą powoli przygasa. Na pierwszy plan wysuwa się korespondencja wirtualna. Taką drogą chcemy dziś złożyć życzenia Wam, drodzy Klienci i Subskrybenci:

Oby Święta upłynęły Wam zdrowo, rodzinnie, ciepło i… smacznie,
a Gwiazdka przyniosła ze sobą choć garść puszystego śniegu.
Nowy Rok niech spłodzi nowe pomysły, wspaniałe okazje
i przede wszystkim – mnóstwo kreatywnych inspiracji!

Życzy
Zespół Medium

Dodaj komentarz